• دوشنبه،05 اسفند 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 277
   کد: 180781
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۴

   تشکل‌ها حلقه واسط جامعه و نظام تصمیم‌گیری هستند
   محمد حسین ودیعی

   در نظام‌های مردم‌سالار و دموکراتیک نقش مردم در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بسیار پررنگ است. از آنجا که مردم برای مشارکت در امور اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های کلان به صورت فردی نمی‌توانند اقدام کنند، نهادهایی لازم است تا شهروندان بتوانند نظرات خود را از آن طریق منتقل نموده و خواسته‌های خود را مطالبه کنند.
   تشکل‌ها حلقه واسط جامعه و نظام تصمیم‌گیری هستند

   امروزه، این نهادها را به‌عنوان تشکل‌های مردم نهاد می‌شناسیم که در همه امور از جمله امور فرهنگی، هنری، اجتماعی، و حتی امور اقتصادی و شهری می‌توانند مشارکت کرده و انتظارات، خواسته‌ها و دیدگاه‌های مردم را به بدنه مدیریتی، تصمیم‌گیر و حاکمیتی منتقل کنند؛ از این طریق مردم امکان نقش آفرینی در امور مدیریتی جامعه به ویژه در کلان‌شهرها که معضلات و مشکلات بسیاری به تبع جمعیت زیاد و جغرافیای گسترده دارند، پیدا می‌کنند.

   در واقع تشکل‌های مردمی هم می‌توانند برای نظرات و دیدگاه‌های مردم به مدیران و مسئولان نقش‌آفرینی کنند و هم به طور مستقیم به عنوان نهادهای اجتماعی در جهت رفع دغدغه‌ها و مشکلات و نیازمندی‌های جامعه نیازمند با استفاده از توانایی‌های اعضا وارد عمل شوند.

   از این رو، می‌توان دریافت تشکل‌ها و نهادهای اجتماعی در جامعه در جهت نیل به خوب و حال بهتر و رسیدن به شرایط مطلوب زندگی و حل معضلات و مسائل اجتماعی نقش بسیار مهم و حیاتی دارند. برهمین اساس است که شورای فرهنگ عمومی کشور نیز روزی را در تقویم به نام "روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی" لحاظ کرده است.

   امروز با شرایط ایده‌آل نقش‌آفرینی تشکل‌ها فاصله زیادی داریم. یکی از دلایل آن این است که هنوز بخشی از نهادهای دولتی و حاکمیتی تمایل چندانی به دخالت تشکل های اجتماعی در تصمیم‌گیری‌های آنها ندارند، اما نباید نقش آنها را تا همین جا نادیده انگاشت چرا که در بسیاری از امور توانسته‌اند در موضوعات مختلف صنفی و فعالیت‌های اجتماعی و یا قانونگذاری اثرگذاری خود را نشان دهند.
   در دانشگاه‌ها نیز از دهه ۸۰ تاکنون اتفاقات مهمی در حوزه تشکل‌ها و گروه‌های اجتماعی رخ داده و دانشجویان به عنوان قشر جوان و نخبه جامعه توانسته‌اند از طریق تشکل‌ها به موفقیت‌های خوبی دست یابند.
   تشکل‌های صنفی، سیاسی، انجمن‌های علمی و کانون‌دانشجویان و تشکل‌های دیگری با موضوعات مختلف امروز در دانشگاه‌ها فعال هستند و توانسته‌اند فعالیت‌ها و برنامه‌های خوبی را تدوین و اجرا کنند.
   هرچند گاهی پیش آمده که از جانب دانشجویان و به دلایل مختلف استقبال چندانی از امور اجتماعی و فعالیت در تشکل‌ها دیده نمی‌شود ولی همچنان زمینه فعالیت تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها کاملا آماده و فراهم است.

   *عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس

    

   تعداد بازدید: 277
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 267    بازدید کنندگان دیروز: 875    کل بازدید ها : 5,349,533
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد