• یکشنبه،10 اسفند 1399
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 242
   کد: 152176
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   در دومین جلسه فضیلت شنیدن با فعالان بخش خصوصی ساختمان مطرح شد؛

   گلایه بخش خصوصی از رقابت نابرابر با دولت/ بخش خصوصی رویکرد مطالبه گری داشته باشد

   در دومین جلسه فضیلت شنیدن که با حضور فعالان بخش خصوصی حوزه صنعت ساختمان برگزار شد، فعالان این بخش از رقابت نابرابر بخش خصوصی با دولتی‌ها گلایه کردند و شورا ضمن تاکید بر اصلاح روند موجود از بخش خصوصی خواست تا رویکرد مطالبه گری داشته باشد.
   گلایه بخش خصوصی از رقابت نابرابر با دولت/ بخش خصوصی رویکرد مطالبه گری داشته باشد
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، دومین جلسه از سلسله جلسات "فضیلت شنیدن"، با حضور مجریان صنعت ساختمان، سازمان همیاری های شهرداری ها استان و رییس و جمعی از اعضاء شورای اسلامی شهر مقدس برگزار شد.
    
   در این جلسه ابتدا مجریان صنعت ساختمان به بیان نقطه نظرات و انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند.
    
   ایشان ضمن قدردانی از برگزاری جلسه اظهار امیدواری کردند با کمک شورای شهر، تعامل به وجود امده باعث ابادی شهر شود.
    
   یکی از فعالین بخش خصوصی صنعت ساختمان ضمن تشکر از اعضای شورا شهر در خصوص برگزاری این جلسات عنوان کرد: من پیشنهاد میدهم کلی به قضیه نگاه نکنیم و به جای این مقداری اجرایی‌تر صحبت شود تا نتیجه بگیریم. 95 درصد انچه در شهر انجام شده را ما فعالان بخش خصوصی انجام دادیم و این توانایی در ما هست. مهندس نورین مقدم مطرح کردند که باید از ظرفیت بخش خصوصی برای ادامه خط دوم قطار شهری استفاده شود.
    
   مهندس منوچهری نیز گفت: برای اجراء خط 2 با مشاورین و پیمانکاران ما که خط 1 را انجام دادیم دور هم جمع شدیم و تشکیل کنسرسیوم دادیم که خط 2 قطارشهری را به انجام برسانیم و 5 ماه وقت گذاشتیم 30 میلیون اسناد مناقصه را خریدیم اما در نهایت زیر پای ما خالی شد.
    
   وی ادامه داد: حرفهایی زده شد که از توان ما خارج بود مثلا گفتند منابع مالی اجراء خط 2 قطار شهری را خودتان بیاورید که ما در نهایت پشیمان شدیم.اما اکنون این جمع می تواند در حوزه ایستگاههای قطار شهری و پروژه های بزرگ شهری به شما کمک کند. تاکید ما بر استفاده از توان پیمانکاران و انبوه‌سازان بومی است برای مثال زمانی که اقای تقی زاده معاون عمرانی استاندار بودند و می خواستند بیمارستان احداث کنند اصرار داشتند پیمانکارها بومی باشند و نتیجه این شد که ما 11 بیمارستان در مشهد و شهرهای استان ساختیم. ایستگاههای قطار شهری که دوستان ما در خط 1 ساختند بسیار عالی است و ما امیدواریم بتوانیم در ادامه کار به شما کمک کنیم.
    
   برای احداث ایستگاههای خط 3 قطار شهری کاملا امادگی داریم
    
   در ادامه یکی دیگر از فعالان صنعت ساختمان با اشاره به پتانسیلی جهت اجراء قطار شهری در استان هست، خاطرنشان کرد: اکنون حدود 70 درصد خط دو قطار شهری اجرا شده است، ما در سال 87 با کنسرسیومی که با 12 شرکت که عمدتا پیمانکاران و مشاورین خط یک بودند مقدمات مشارکت در اجراء خط 2 را طراحی کردیم، من مسئول کنسرسیوم بودم. زمانی که قرار بود 17 خرداد تاییدیه انجام شود 11 خرداد نامه ای امد که باید فاینانسر شما تاییدیه سازمان اقتصاد و دارایی را داشته باشه و این به ان معنی بود که شرکت چینی فاینانسر ما باید از بانک عامل خود و بانک عامل به بانک مرکزی چین و بانک مرکزی چین به بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی ایران به سازمان اقتصاد و دارایی تایید دهد تا ما بتوانیم کار کنیم! و ما از 11 تا 17 ام فقط برای این تاییدیه ها وقت داشتیم. پروژه را از دست دادیم در حالی که برای آن هزینه زیادی کرده بودیم.
    
   پیمانکاران ما میتوانند در بخش های مختلف انجام کار کنند. امکانات اجرایی، فنی و مالی در استان هست و ما برای احداث ایستگاه های خط 3 اعلام آمادگی میکنیم.
    
   قادریم به همه طرح های توسعه شهری ورود کنیم
    
   یکی دیگر از فعالان بخش خصوصی عنوان کرد: خیابان صاحب الزمان را از صفر تا صد با مشارکت همین شرکت های ساختمانی انجام دادیم و یک پروسه مطالعات و از هیچکس کمک نگرفتیم و تنها یک شرکت سازمان بازنشستگی قسمتی از سرمایه را جلب کردیم اما از هیچ بانکی وام نگرفتیم.
    
   اینگونه کنسرسیوم ها قادر به انجام هر کاری در مشهد هستند و شرکت های توانمند مشهد و خراسان که در کل کشور هم دارای فعالیت بودند بیمارستان، هتل، ساختمان بزرگ کوهسنگی و ... را ساخته اند و قادر ورود به همه طرح های توسعه شهری اعم از قطار شهری از کف یا زیر کف هستند و به شهردار هم گفتم یکی از کارهایی که قطعا باید پیگیری شوند منابع مالی شرکت های وابسته به ارگان های دولتی است که باید به کمک ما بیایند.
    
   مشهد به پایلوت مبارزه با فساد اداری و اقتصادی تبدیل شود
    
   یکی دیگر از فعالان حوزه ساختمان با با بیان این که متاسفانه فساد اداری در کشور نهادینه شده است، گفت: مشهد باید به پایلوت مبارزه با فساد اداری و اقتصادی تبدیل شود. سرمایه گذار اگر رشوه بدهد باید اماده ابروریزی باشد و اگر ندهد کار 3 ماهه را یکسال و سه ماهه انجام میدهد و نتیجه این میشود که این سرمایه ها کوچ می کنند.
    
   وی ادامه داد: در واقع شما طرح هایی که در زمینه عمران در بسترهای مختلف وجود دارد به ما اعلام کنیم تا ببینیم چه کمک هایی می توانیم بکینم و یک فضایی برای ارائه ایده ها فراهم کنید.
    
   یک انبوه ساز دیگر در این جلسه خاطرنشان کرد: از 10000 واحدی که شهردار از رییس جمهور قول گرفتند ما تا 5000 واحد اعلام امادگی میکنیم و با توصیه شهردار اکنون طرح 2500 واحد را اماده کردیم که برای ادامه کارها به شورا می‌آید؛ تاکنون نیز چندهزار واحد ساخته و تحویل داده‌ایم و توان انجام کار را داریم.
    
   تعریف سکونت گاههای غیر رسمی در واقع اتفاق نمی‌افتد
    
   یکی از انبوه سازان فعال در حاشیه شهر تصریح کرد: در موضوع حاشیه شهر بنا داشتیم سکونت گاههای غیر رسمی را بازسازی کنیم ولی اتفاقی ک می افتد این است که 10 درصد تخریب می شود و 10 درصد از بافت مرکزی در حال کوچ به حاشیه هستند و 80 درصد ساخت و سازها صرف افرادی می شود که از سایر شهرستان‌ها در حال کوچ به حاشیه شهر مشهد هستند. در واقع تعریف هایی که برای نوسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی میشود اتفاق نمی افتد. ما گفتیم وام با بهره حداقلی اختصاص دهید تا واحدهای بافت فرسوده را تخریب و با واحدهای جدید جایگزین کنیم و در غیر این صورت ما شاهد گسترش روزافزون حاشیه شهر خواهیم بود.
    
   قصه تکراری رقابت های نابرابر بخش دولتی و خصوصی
    
   یکی دیگر از انبوه سازان به رقابت های نابرابر با ارگان های دولتی اشاره و اظهار کرد: امروز در ادارات اگر کارمندانی باشند که امور مربوط به بخش خصوصی را شجاعانه پیگیری کنند در مظان اتهام هم قرار گرفته مواخذه اگر نشوند مورد بی مهری قرار میگیرند اما اگر به سمت دولتی بروند تشویق هم میشوند. وضعیت پیمانکاران خصوصی طوری شده که اگر روند ادامه پیدا کند ما انقدر ضعیف میشویم که از انجام پروژه های بزرگ بازمیمانیم و این سرمایه فنی جمع شده از بین خواهد رفت.
    
   بی توجهی به بخش خصوصی دردی که بارها گفته شده است
    
   از دیگر فعالان بخش خصوصی در حوزه انبوه سازی که در این جلسه حاضر بود گفت: واقعیت این است که به بخش خصوصی توجهی نشده و این دردی است که بارها گفته شده. من خواهشم این است که حمایت کنید تا شرکت های بعدی انگیزه داشته باشند چرا که ما انگیزه ای برای پروژه های بعدی نداریم.
    
   در ادامه این جلسه احمد نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ضمن ابراز امیدواری نسبت به این که امکان تکرار تجربه پروژه خیابان صاحب الزمان و حضور گسترده فعالین در پروژه های بزرگ شهری وجود دارد، عنوان کرد: برای اجرای پروژه های ایستگاه قطار شهری همراه با مجتمع هایی که در انها وجود دارد (TOD)امکان حضور بخش خصوصی وجود دارد.
    
   تشکیل کارگروه شفافیت برای مبارزه با فساد اداری
    
   وی ادامه داد: در جهت مبارزه با فساد اداری کارگروه شفافیت تشکیل شده است و آماده استفاده از نظریات شما در این کمیته هستیم؛ بدون همکاری مردم مبارزه با فساد اداری امکان‌پذیر نیست.
    
   نوروزی همچنین تصریح کرد: پیشنهادات مشخص برای یک کار قوی و خوب با تیمی متشکل از بخش خصوصی، شهرداری و شورا را پیگیری می کنیم.
    
   در ادامه جلسه محمدهادی مهدی نیا، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: تغییر نگاه نسبت به بخش خصوصی در شورای پنجم به وجود امده است و این نوید را به شما می دهم ما پشتیبان شما خواهیم بود چرا که نگاه ما اعتماد به بخش خصوصی و مخصوصا بخش خصوصی بومی است و این نه لطف در حق بخش خصوصی که لطف در حق خودمان و شهر است.
    
   وی ادامه داد: ما در شورای شهر اگر روزانه با 30 درخواست مواجه باشیم 25 مورد آن اشتغال است که 23 مورد افراد تحصیل کرده هستند واین ها مشغول به کار نمی شوند مگر بخش خصوصی در پروژه های کلان شهر فعال شوند، لذا رویکرد ما کاملا مثبت است و بر نکته فاینانس که بحث خیلی مهمی است نیز تاکید داریم.
    
   مهدی نیا اظهار کرد: مجموعه مدیریت شهری به ایستگاههای قطار شهری نه به عنوان یک بخش هزینه بر که به عنوان منابع درامدی برای بخش قطار شهری نگاه می کند و امکان این وجود دارد تا نقطه مشترکی در این حوزه پیدا کرد تا بخش خصوصی را دخیل گردد.
    
   حمیدرضا موحدی زاده، نایب رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین مجریان بخش ساختمان، عنوان کرد: در خصوص نتیجه بخشی این جلسات که یکی از عزیزان به آن اشاره کردند باید گفت شورا در چارچوب قانون فعالیت می کند لذا بعد از تبادل نظر با بخش خصوصی تلاش می کند تا اشتراکی پیدا کرده و این نظرات را به دل لوایح و قوانین ببرد تا روشی که در گذشته محل اشکال بوده را اصلاح کند.
    
   وی افزود: در خصوص این تفکر که گفته می شود «در سیستم شهرداری یا باید پارتی داشته باشید یا رشوه بدهید.» باید گفت این را ما رد نمیکنیم ولی به هر حال شهرداری ها از گذشته زیر این اتهام بودند و ما امادگی داریم در شورای پنجم بحث اصلاح فرایند ها و کوتاه کردن زمان رسیدگی به صدور پروانه های ساختمانی، نظارت بر قرارداد ها، مناقصات، مزایده ها و ...و شفاف کردن این فرایندها را بهبود ببخشیم اما ادعا نمیکنیم که به صفر خواهیم رساند چرا که مشکلات ساختاری نیز وجود دارد.
    
   نایب رییس شورای شهر در ادامه عنوان کرد: دوستان گفتند در مناقصات باید در شرایط برابر باشیم که حرف خیلی درستی است و ما اخیرا در شورای شهر نمایندگان ناظر بر کمیسیون ها و مناقصات شهرداری را بازنگری کرده و اموزش دادیم تا بدانند چگونه وظیفه نظارتی خود را انجام دهند تا شرایط برابر ایجاد شود.
    
   وی همچنین تصریح کرد: ما یک سری وظایف داریم و شهرداری باید از محل کسب عوارض اداره بشود و ططبیعتا نگاه درامدزایی از طریق قانونی وجود دارد، از طرف دیگر پیمانکاران و سازندگان نیز به دنبال فعالیت سود اور هستند که حق طبیعی آنهاست و هر دو طرف باید فصل مشترک پیدا کنیم و به دنبال ان باشیم. انتظارات متقابل باید احصا، لیست و رسیدگی شود.
    
   احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز در ادامه با بیان اینکه یکی از موضوعات اساسی و مهم در بحث سرمایه‌گذاری و کارآفرینی که میتواند تسهیلگر روابط بین دستگاه‌ها باشد، مباحث فرهنگی و اجتماعی است، اظهارکرد: در این زمینه اعتبارات خوبی در حوزه فرهنگ و آموزش شهروندی جهت احترام به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران دیده شده و در برنامه 4 ساله شورای پنجم نیز جایگاه این موضوع را در برنامه های فرهنگی و اجتماعی شهرداری بصورت تعریف شده، دنبال می‌کنیم.
    
   علیرضا شهریاری، عضو هیئت رئیسه شورا از دیگر اعضای حاضر در جلسه بود که با توجه به صحبت های مطرح شده، گفت: امیدواریم بتوانیم بستری سالم برای رقابت فعالان صنعت ساختمان فراهم آوریم؛ فعالان این حوزه انسان هایی شایسته، تلاشگر و عاشق امام رضا(ع) هستند که درصدد ساخت شهری در شان این امام همام، برآمده‌اند.
    
   در ادامه این نشست، محمدحسین ودیعی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورا از فعالان اقتصادی حاضر در جلسه خواست مطالعاتی را برروی مدل های TOD برای ایستگاه های مانده قطارشهری، بویژه فاز 2 خط دو و خط 3 انجام دهند چراکه شهرداری با توجه به کمبود منابع و پتانسیل های این حوزه سرمایه‌گذاری، بدنبال اینگونه قراردادهاست.
    
   رئیس شورای شهر مشهد سخنران پایانی نشست اعضای شورا با فعالان حوزه ساختمان بود و گفت: برپایی این نشست اتفاق مبارکی بوده و نویدبخش این است که مطالبات و خواسته های حاضران در جلسه را به مرور اجرایی کنیم.
   حیدری با اشاره نقش پررنگ سازمان همیاری شهرداری های استان در برپایی این نشست، تصریح کرد: منطق اقتصادی اینگونه میگوید این سازمان بیشتر باید به فکر منافع خود باشد و از ظرفیت های موجود ارتباطی خود بهره ببرد ولی برای ایجاد ارتباط میان بخش خصوصی و مدیریت شهری پیشقدم شده است.
    
   وی افزود: چنین اتفاقی دربرگیرنده پیام و معنای این است که تحولی در شهر مشهد اتفاق افتاده و آن هم حرکت به سمت انسجام و هماهنگی برای کارهای بزرگ سطح شهر است؛ امیدواریم این دیدگاه و رویکرد تداوم داشته باشد.
    
   حیدری از میهمانان حاضر در جلسه خواست تا روحیه مطالبه‌گری و پیگیری خود را داشته باشند و برگزاری جلسات آتی و حاصل شدن خروجی مطلوب و مناسب را مطالبه نمایند چراکه شورای شهر با دغدغه های بسیاری مواجه است و نمی‌خواهیم این موضوع به حاشیه رانده شود.
    
   وی با بیان اینکه پیشنهاداتی در ارتباط با اقدامات مشترک و شکل‌گیری کنسرسیوم مطرح شد، تصریح کرد: 2 الی 3 پروژه بسیار بزرگ در مشهد، مرحله مطالعه خود را سپری می‌کنند که اینها نیازمند همکاری و هم‌افزایی فعالان حوزه ساختمان هستند تا کنار یکدیگر قرار گیرند زیرا سرمایه‌گذاری سنگینی دارند و یک بخش مجزا قادر به اجرای آن نخواهد بود.
    
   رئیس شورای شهر مشهد با اشاره تصویب «طرح شفافیت» درشورا، اظهارکرد: طبق این مصوبه شهرداری مشهد ملزم به ایجاد سامانه‌ای برای ثبت تمامی قراردادها، مناقصات و فرآیندهای مالی خود شده که طی روزهای آتی به بهره‌برداری خواهد رسید؛ با تحقق این امر، تمامی شهروندان می‌توانند به صورت برخط و آنی به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.
    
   با توجه به اینکه یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست از سوی فعالان حوزه ساختمان وجود فساد در شهرداری بوده است، گفت: کلی‌گویی در موضوع فساد مشکلی را برطرف نخواهد کرد و شجاعانه و با شهامت باید به این موضوع وارد شد؛ شورا حاضر است که همپای شما در زمینه برخورد با فساد پیش برویم و این فضا را برای افرادسودجو و افرادی که میخواهند آبروی جمعی کثیری را به بازی بگیرند، ناامن کنیم.
    
   وی در بخش پایانی صحبت ها خود گفت: فساد در همه بخش ها وجود دارد و شهرداری نیز از این امر مستثنا نیست اما اینکه با یک مصداق، موضوع را تعمیم به کل پرسنل زحمتکش شهرداری بدهیم شایسته نیست.

    

   تعداد بازدید: 242
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2097    بازدید کنندگان دیروز: 1853    کل بازدید ها : 6,334,836
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد